KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 12916117

nr 1291 6117

Alberto Giacometti

(1901-1966), Schweiz

Etsning, Derrière le Miroir, 10 ans dédition, no 92-93,1956,1000-upplaga, kryssad plåt. Ej signerad. Motivet: 30,8x5,6 cm

Alberto Giacometti, schweizisk skulptör och målare född 1901, död 1966.

Utrop:

600 kr

Såld:

2.200 kr

måndag 25 november 2019
kl 19:58:30

Alberto Giacometti

Läs mer om Alberto Giacometti